January 2019
M T W T F S S
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
decin  Gastro Labe 2017- Dečín 

V dňoch 15 - 17. februára sme sa zúčastnili v Českom Dečíne medzinárodnej súťaže  Gastro Labe 2017. Súťaž bola vyhlásená pre odbory cukrár, kuchár, čašník a konala sa v nákupnom centre Pivovar. Nákupné centrum poskytlo priestor, kde sa súťaž mohla pre všetky odbory konať naraz.

Na jej príprave až po vyhlásenie výsledkov ,,makali,, naozaj všetci. Nikto nepozeral na svoju funkciu, bolo jedno, či je to žiak, majster OV, učiteľ alebo zástupca riaditeľa,. Nikto nepozeral na to, koľko je hodín, každý sa snažil pre súťaž urobiť maximum. To sa len tak často nevidí.

Téma pre cukrársku súťaž bola detská slávnostná tabuľa. Naši žiaci pripravovali s majsterkou OV tortu na tému Mačky aristokratky, cupcakes plnené nutelou, skaramelizovanými jabĺčkami ochutené škoricou, zdobené šľahačkou a modelovacou čokoládou.

Kuchári pripravovali hamburger z kuracieho mäsa a obložené chlebíčky. Okrem zručnosti museli kuchári ponamáhať aj svoje mozgové závity pri písaní testu a tiež potrápiť čuchové a chuťové poháriky pri poznávaní surovín. Súťaže sa zúčastnilo 47 družstiev celej českej republiky. Štvorčlenné poroty boli zložené z profesionálnych kuchárov, cukrárov a čašníkov. Počas celej súťaže mali plno práce. Pri ich hodnotení rozhodovali aj najmenšie chybičky za ktoré sa strhávali body.

V cukrárskej súťaži prevládali väčšinou torty poschodové, kde bolo možné vidieť torty s morskou tematikou, piráti z Karibiku, archa Noe, Nemo, Doris ale aj Alenka v ríši divov, krava Emilka, príšerky a podobne. Tak isto porota hľadala na vystavených výrobkoch chyby krásy, za ktoré strhávala body. U nás bolo hlavné, že torta prežila osem hodinovú cestu v novom aute a, že české cesty sú o niečo lepšie ako tie naše.

Našu školu reprezentovali v cukrárskej súťaži Mgr. Maceková Gabriela a žiačky tretieho ročníka z odboru cukrár Kristína Cárachová a Anita Faconová.

Za kuchárov súťažili MOV Peter Lúčan a žiaci Rastislav Hamza a Martin Milan.

Podľa hodnotenia zúčastnených osôb súťaž bola perfektne pripravená a však vyhrať môžu len traja. Poďakovanie patrí strednej škole služieb v Dečíne za pozvanie na súťaž, pedagógom za prípravu žiakov a žiakom za reprezentáciu školy. Už teraz sa tešíme na Gastro Labe 2018 kde si opäť zmeriame sily zo žiakmi z iných škôl a porovnáme si zručnosti, ktoré sme sa na odbornom výcviku naučili.

Celá fotogaléria na Edupage po kliknuti na tento odkaz